jak dodać kategorie do menu Wordpress

WordPress jak dodać kategorie do menu

Chcesz, aby Twoi czytelnicy mogli łatwiej i szybciej trafić do konkretnej kategorii wpisów na Twoim blogu? Zróbmy to! Dzisiejszym tematem wpisu jest WordPress – jak dodać kategorię do menu strony. WordPress jest bardzo intuicyjnym systemem CMS, który przy odrobinie chęci i wiedzy pozwala na stworzenie strony, jaka nam się tylko wymarzy. Przejdę do rzeczy, czyli jak dodać kategorię do menu w WordPressie.

WordPress jak dodać kategorię do menu strony

Dodanie kategorii wpisów jest banalnie proste. Poniżej przedstawię Ci instrukcję krok po kroku w jaki sposób można to zrobić. Na początek przypomnę tylko, że oczywiście musisz mieć już utworzone kategorie. Możesz to zrobić w zakładce WPISY > KATEGORIE lub podczas tworzenia wpisu.

Dodawanie kategorii do menu – zaczynamy!

WordPress jak dodać kategorie do menu

Przechodzimy do kokpitu WordPressa i w menu po lewej stronie szukamy zakładki WYGLĄD > MENU . Klikając na MENU wchodzimy do ustawień.

Jeśli dopiero tworzysz swoją stronę prawdopodobnie nie masz jeszcze utworzonego menu. Aby to zrobić wymyśl nazwę dla swojego głównego menu i wpisz ją w polu “nazwa menu”. Ja wpisałam po prostu “Menu” 😉

Potem klikamy na “Utwórz menu”. Gotowe! Po lewej stronie aktywowała się przestrzeń wyboru elementów do menu. Możesz dodać strony statyczne, pojedyncze wpisy blogowe, własne odnośniki (czyli strony, które niekoniecznie muszą należeć do strony, którą teraz edytujesz), kategorie.

W “Ustawienia menu” wybieramy miejsce, gdzie menu ma się wyświetlać. Lokalizacja zależy od motywu, z którego korzystasz. W motywie Twenty Twenty, który jest zainstalowany na modyfikowanej przeze mnie stronie jest możliwość wyświetlać menu na komputerze w formie poziomej belki na górze strony lub w formie “hamburgera”. Czym jest “hamburger”? Wszystkie elementy menu są schowane w małym przycisku. Dopiero po jego kliknięciu pojawia się lista z wybranymi elementami .

Wchodzimy do “kategorii” i zaznaczamy te, które chcemy dodać do menu. Jak pewnie zauważyłaś, na mojej stronie są kategorie (Bez kategorii, Narzędzia, O WordPressie) i podkategorie (Posty). Zaznaczam wszystko i klikam “Dodaj do menu”

Hop! Już są! Wszystko wskoczyło do menu. Ale na tym nie koniec, bo chciałabym, aby moja podkategoria również w menu wyświetlała się jako element podrzędny. W tym celu muszę przesunąć kursorem “Posty” delikatnie w prawo, dzięki czemu wskoczy POD kategorię “O WordPressie”. Zobacz poniżej jaki efekt powinnaś uzyskać :

Wydaje mi się, że chyba jest czytelnie, prawda? Mam trzy główne kategorie oraz jedną podkategorię do kategorii “O WordPressie”

WordPress daje możliwość zmiany etykiety, która będzie się wyświetlać w menu. Ponieważ wolałabym, aby kategoria “Bez kategorii” w menu wyświetlała się jako “Wszystkie posty”, zmieniam nazwę w rubryce “Etykieta nawigacji”

Przeczytaj też: Jak dobrać kolory na stronę internetową

Wszystko gotowe! Czas na zapisanie ustawień. Wejdę teraz na stronę główną i sprawdzę efekty pracy.

Świetnie! Moje menu wyświetla się tak jak chciałam – wszystkie elementy są widoczne na górze strony. Widać też podmenu “Posty”. Motyw Twenty Twenty świeżo po zainstalowaniu nie jest zbyt urodziwy, ale wszystko przede mną 😀 Przyjdzie czas na modyfikację wyglądu i motywu.

zestaw szablonów landing page

Czy już wiesz jak dodać kategorie do menu w WordPressie ?

Myślę, że korzystając krok po kroku z tego wpisu uda Ci się bez problemu dodać swoje kategorie do menu 🙂 Będzie mi miło, jeśli napiszesz do mnie i podzielisz się efektami swojej pracy 🙂 Gdybyś jednak miała wątpliwości – również do mnie napisz! Chętnie Ci pomogę! Zapraszam <3

Zajrzyj na mój Instagram TUTAJ i podziel się efektami lub daj znać, że potrzebujesz pomocy 🙂

Twórz swoją stronę, rozwijaj biznes i poczuj satysfakcję! Powodzenia!