jak dobrać kolory na stronę internetową

Jak dobrać kolory na stronę internetową

Planując wygląd swojej wizytówki w internecie, na pewno większość osób zastanawia się, jak dobrać kolory na stronę internetową. W dzisiejszym wpisie chciałabym pokazać Ci kilka sposobów oraz narzędzi, które przyśpieszą decyzję o wyborze palety barw na stronę www. Poniższe przykłady mogą pomóc Ci również w projektowaniu grafik, materiałów reklamowych itp.

Jak dobrać kolory na stronę internetową?

Twoja strona internetowa jest wizytówką firmy, w związku z tym musi prezentować się idealnie. W jaki sposób dobrać kolory, aby całość wyglądała dobrze? Przede wszystkim pamiętaj o spójności. Kolory na stronie muszą nawiązywać do kolorów, które są zawarte w logo Twojej firmy. Warto w swojej palecie zawrzeć kolor, który będzie znacząco wyróżniał się na tle strony. Posłuży Ci później do ozdobienia przycisków CTA lub podkreślenia innego, ważnego miejsca.

Lepiej unikać tworzenia tęczy na stronie. Zdecydowanie łatwiej przegląda się stronę, która nie razi po oczach mieszanką jaskrawych kolorów. To nie oznacza oczywiście, że w ogóle nie możesz użyć na swojej stronie żywych kolorów. Trzeba po prostu zachować umiar 🙂

Narzędzia do dobierania kolorów

Poniżej znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci w doborze kolorów na stronę internetową. Ich zadaniem jest pobranie próbek kolorów ze wskazanych miejsc, dobranie pasującej palety do wybranego przez Ciebie koloru lub stworzenie całej palety od nowa. ososiowy ( o ile można tak go nazwać) posłużył jako kolor kontrastujący, rzucający się w oczy do przycisków CTA (call to action). Dużo jest też koloru białego, którym pokolorowany jest tekst i część tła.

Colorpick eyedropper

Jest to wtyczka – rozszerzenie do przeglądarki Chrome, która daje możliwość pobrania koloru z dowolnego miejsca na przeglądanej stronie za pomocą pipety. Po kliknięciu w interesujący punkt otrzymujemy kod koloru HEX (czyli ten rozpoczynający się od #) oraz RGB.

Ja używam ColorPick jedynie na komputerze, ale wg moich informacji jest dostępna również aplikacja na Androida.

Adobe Color

Jedna z pierwszych stron, na którą trafiłam szukając generatorów kolorów. Jak na Adobe przystało, narzędzie działa sprawnie i przyjemnie, dając zadowalające efekty 🙂 Adobe Color posiada dwie funkcje:

  • Tworzy paletę barw wg wybranych preferencji (monochromatyczny, triada, złożony, odcienie itd.)
  • Wyciąga automatycznie kolory z obrazu, tworząc paletę barw. Jeśli któryś z pobranych kolorów Ci nie odpowiada, można go w łatwy sposób zmienić.

Design Seeds

Wchodząc na tę stronę zawsze się uspokajam patrząc na przyjemne palety barw stworzone na podstawie zdjęć 🙂 Do dyspozycji mamy ogromną bazę fotografii, do których przypisanych jest 6 kolorów wraz z kodem HEX. Jest do idealne miejsce do szukania inspiracji. Design Seeds to również świetne miejsce, aby dobrać kolory do banerów, ulotek i innych materiałów graficznych. Kompozycje dają możliwość wykonania projektu w oryginalnej kolorystyce!

Palettable

Genialny generator działający online. Masz dwie opcje – albo samodzielnie wybierasz kolor początkowy, albo korzystasz z propozycji komputera. Jeśli pierwszy kolor masz już wybrany, klikasz na przycisk “Like”. W tym momencie pokazuje Ci się propozycja drugiego koloru, który pasuje do koloru poprzedniego. Jeśli kolor Ci się podoba, klikasz na “Like” i przechodzisz do wyboru kolejnego koloru. Jeśli zaproponowany kolor nie jest Twoim zdaniem odpowiedni, wciskasz “Dislike”. Komputer podmienia kolor na inny. I tak w kółko, aż do maksymalnie 5 kolorów w palecie 🙂 Gdy skompletujesz 5 kolorów, możesz je eksportować do pliku PNG lub skopiować link. Bardzo fajne narzędzie, polecam!

Być może potrafisz samodzielnie skomponować paletę barw, która doda Twojej stronie unikalny charakter. Jeśli jednak jesteś tu, bo potrzebujesz pomysłu na kolorystykę witryny oraz zastanawiasz się, jak dobrać kolory na stronę internetową, myślę, że powyższe narzędzia skutecznie pomogą Ci w projektowaniu wizytówki Twojej firmy 🙂