7 pomysłów jak pracować szybciej

7 pomysłów jak pracować szybciej

Domyślam się, że tak samo jak w moim przypadku, dla wielu osób doba jest zdecydowanie za krótka. Za wszelką cenę próbujemy pogodzić życie zawodowe z czasem dla rodziny. Dodatkowo kombinujemy, jak znaleźć odpowiednio dużo czasu na sen i pasje. Dziś postanowiłam przedstawić moje 7 pomysłów jak pracować szybciej, aby zyskać więcej czasu na inne czynności. Wyobraź sobie, że dzięki poniższym wskazówkom możesz zyskać dodatkową godzinę lub dwie na ulubiony trening. Brzmi dobrze? Zatem do dzieła!

Sprawdź 7 pomysłów jak pracować szybciej

1.Pracuj w godzinach największej produktywności

Postaraj się dostosować godziny pracy do pór, kiedy jesteś najbardziej produktywna. Dzięki temu wydajność Twojej pracy będzie o wiele lepsza, wykonasz więcej zadań w krótszym czasie. Z pewnością w pewnych godzinach o wiele łatwiej możesz się skupić. Przykładowo mi najłatwiej jest się skupić w godzinach porannych – między godziną 8.30 a 13. Po godzinie 14 o wiele trudniej przychodzi mi przygotowanie dokumentacji lub napisanie posta na bloga. Dlatego wszelkie czynności związane z pracą przy komputerze planuję na godziny poranne, a po południu zajmuję się sprawami, które nie wymagają skupienia – wykonuję telefony, jadę do urzędu lub najzwyczajniej w świecie robię porządki:)

Zastanów się w jakich godzinach Twój mózg jest najbardziej aktywny i tak planuj pracę, aby wykorzystać jego możliwości w jak największym stopniu. Być może najlepiej pracuje Ci się wieczorem? A może wolisz pracować w nocy, ale w zamian za to śpisz do 12? Najważniejsze, żeby robić wszystko zgodnie z potrzebami Twojego organizmu.

2. Ogranicz liczbę godzin

To, że będziesz pracować dłużej nie oznacza, że wykonasz więcej zadań. Wręcz przeciwnie. Jakiś czas temu niektóre państwa europejskie wprowadziły skrócony czas pracy. Szwecja zdecydowała się skrócić czas pracy do 6 godzin dziennie. Jak się okazało, wydajność i zadowolenie pracowników zdecydowanie wzrosło!

Ostatnimi czasy również Microsoft w Japonii wprowadził krótszy czas pracy. Pracownicy pracują tylko 4 dni w tygodniu. Test okazał się wielkim sukcesem jak można przeczytać w artykule Business Insider. Być może i w Polsce za jakiś czas zostaną wprowadzone zmiany w tym zakresie. Póki co u nas taką specyfiką pracy mogą pochwalić się tylko niektóre firmy, które krótszy czas wprowadziły na własną rękę.

Jeśli masz taką możliwość, ogranicz pracę do czasu, kiedy pracujesz najbardziej efektywnie. Podczas pracy skup się jedynie na wykonywanych zadaniach. Pozbądź się wszelkich rozpraszaczy. Wyłącz telefon, przygotuj wcześniej jedzenie i picie, włącz ulubioną muzykę (chyba że wolisz pracować w ciszy) i zacznij działać!

3. Zrób listę zadań

Stwórz listę zadań, które musisz wykonać w danym dniu. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedzieć, co masz do wykonania i o niczym nie zapomnisz. Oznacz priorytety i ustal, co masz zrobić jako pierwsze, a które obowiązki możesz zostawić na koniec. Jeśli czas na to pozwala, na początku zrób zadania, które nie zajmą Ci więcej niż 5-10 minut. Dzięki temu Twoja lista znacząco się zmniejszy. Czy nie przyjemnie patrzy się na listę zadań, które w dużej mierze zostały już wykonane? 🙂

4. Wybierz dobrą księgowość

Pewnie zastanawiasz się, co wspólnego ma księgowość z wykonywaniem Twoich obowiązków? Moim zdaniem trochę ma 🙂 Korzystając z profesjonalnej firmy księgowej, której możesz zaufać masz pewność, że nie musisz się martwić i zajmować myśli sprawami związanymi z dokumentacją Twojej firmy (lub firmy, dla której pracujesz). Nie musisz samodzielnie wyszukiwać i dopytywać się innych przedsiębiorców jak należy interpretować przepisy. O wszystko możesz spytać solidną księgową. Oczywiście warto być w temacie i mniej więcej wiedzieć na czym polegają dane przepisy. Ale jeśli przykładowo pojawia się nagły problem związany z wystawieniem faktury, o wiele lepszym rozwiązaniem jest szybka pomoc księgowej niż kilka godzin szukania informacji w internecie.

5. Twórz procedury działań

Jeśli w pracy często masz do czynienia z powtarzającymi się zadaniami, stwórz procedurę działania i udoskonalaj ją z czasem. Dzięki temu z każdym kolejnym zadaniem Twoja praca będzie trwała krócej. Staraj się wprowadzać jak najwięcej automatyzacji, dzięki czemu zaoszczędzisz sporo czasu.

6. Twórz wzory dokumentów

W dobie komputerów i internetu nie musisz tworzyć dokumentów za każdym razem od początku. Wystawiasz faktury? Jeśli nie korzystasz z programu, który automatycznie tworzy faktury ( bardzo polecam w przypadku, gdy masz sporo faktur do wystawienia), zrób wzór i uzupełniaj tylko dane, które się zmieniają. Dotyczy to również umów, ofert, procedur, regulaminów itp. Przygotuj potrzebne wzory i podstawiaj tylko bieżące dane lub modyfikuj dokument. Dodatkowo, możesz wszystkie szablony trzymać w chmurze. Jednym z takim rozwiązań jest bezpłatny Google Drive. Dzięki temu będziesz mieć wszystko zawsze pod ręką Nawet nie wiesz, ile czasu możesz zyskać!

7. Skorzystaj z usług Wirtualnej Asystentki

Jeśli chcesz zyskać więcej czasu możesz skorzystać z usług zdalnej asysty. Na czym to polega? Zastanów się jakie obowiązki chcesz oddelegować komuś innemu. Zrób listę. Po krótkiej konsultacji ustalisz, ile godzin w miesiącu potrzebujesz pomocy. Możesz oddelegować zadania, na które nie masz czasu, których nie lubisz wykonywać lub na których nie znasz się zbyt dobrze. Współpraca z Wirtualną Asystentką pomoże zaoszczędzić Ci czas, który możesz przeznaczyć na ważniejsze zadania lub na czas wolny 🙂